Rekord świata Zuzanny Kuli

12 cze
Rekord świata Zuzanny Kuli przyniósł złoty medal Mistrzostw Świata w Wyciskaniu Leżąc w Austin (Teksas) USA w dniach 20.05-01.06.2024 r. 
 
W odbywających się w Austin w Teksasie Mistrzostwach Świata w Wyciskaniu Leżąc wystartowała ekipa Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” w Kielcach, czołowa polska zawodniczka, Zuzanna Kula w kategorii do 57 kg, najsilniejsza polska reprezentantka, Karolina Kołata w kategorii powyżej 84 kg, oraz trener kadry, a jednocześnie trener klubowy zawodniczek, Arkadiusz Znojek.
Po udanym starcie na Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym, gdzie poprawiła 6-letni rekord świata Larysy Kotkowej z Rosji zaliczając 166 kg, planowane były kolejne, jeszcze wyższe rekordy.
Życie pokrzyżowało plany – start odbywał się po bardzo ciężkiej podróży. Spóźniony samolot z Monachium do Chicago spowodował przeniesienie lotu do Austin na następny dzień. W efekcie tego zawodniczka pojawiła się na zawodach niemal w ostatniej chwili, bo tylko na 4 godziny przed rozpoczęciem ważenia jej kategorii wagowej. Dwudniowy deficyt snu i wysoki poziom stresu towarzyszący przesiadce w Chicago bardzo utrudnił start. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym start było 7-godzinne przesunięcie czasu, co sprawiło, że start odbywał się po godzinie 1 w nocy polskiego czasu.
Zuzanna Kula wykazała się wysokim opanowaniem, dużą koncentracją i wielką wolą walki na pomoście.
Pomimo trudności dojazdowych filigranowa mistrzyni podniosła rekord świata na jeszcze wyższy poziom zaliczając 168 kg. Startując w kategorii do 57 kg, zawodniczka miała ponad 2 kg niedowagi, co wskazuje na duży potencjał do ustanawiania kolejnych rekordów świata. Tym samym zajęła pierwsze miejsce.
 
Kolejna zawodniczka „Tęczy-Społem” w Kielcach, Karolina Kołata, w ostatnim dniu zawodów zamknęła swoim startem w kategorii +84 kg teksańskie Mistrzostwa Świata. Start o godzinie pierwszej w nocy czasu polskiego wyraźnie dał się we znaki naszej najcięższej zawodniczce, a na starcie z dużym zgłoszeniem do pierwszego podejścia pojawiła się nowa twarz w zawodach wyciskania leżąc, Dunka Maria Jensen. – 195 kg. Również słabsza do tej pory Szwedka Matilda Hjalle zgłosiła wysokie 187,5. Karolina lekko zaliczyła 185 kg. Do drugiego podejścia należało podejść 192,5 kg, by móc walczyć o medal w trzecim podejściu. Ten nowy rekord Polski seniorek został wyciśnięty i zaliczony 2:1. Jednak jury dopatrzyło się błędu i spaliło to podejście. Należało wycisnąć więcej by mieć medal. Ciężar 200 kg zadysponowany do kolejnego podejścia miał dać srebrny medal w tym momencie. Rywalki zgłosiły po 210 kg i więcej, walcząc o kolory medali. Karolina Kołata ciężar 200 kg wycisnęła do połowy i pozostała na początkowym wyniku 185 kg, który dał piąte miejsce. Pomimo braku medalu widać wyraźne podniesienie poziomu siły u najsilniejszej zawodniczki polskiej drużyny. Rokuje to nadzieje na medalowe miejsce w sierpniowych Mistrzostwach Europy w Wyciskaniu Leżąc w Turcji.
 
W klasyfikacji open, czyli Najlepszej Zawodniczki Mistrzostw, Zuzanna Kula do ostatniej sesji startów kobiet prowadziła wynikiem 111,61 pkt. Rywalka Karoliny Kołaty, Norweżka Hildeborg Hugdal nowym rekordem świata w kategorii superciężkiej 237,5 kg uzyskała 112,40 pkt. i tym samym wygrała tę najbardziej prestiżową klasyfikację. Zuzanna Kula zajęła drugie miejsce, powtarzając olbrzymi sukces sprzed roku.
 
W nadchodzących za dwa miesiące Mistrzostwach Europy w Wyciskaniu Leżąc w Turcji obie zawodniczki obiecały mocne uderzenie – pierwsze miejsce w open i, oczywiście, medalowe miejsca, a w przypadku Zuzanny Kuli nowe rekordy świata, których dobra passa trwa od trzech lat.
 
Dziękujemy Dyrektorowi Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Panu Piotrowi Kisielowi, Zastępcy Prezydenta Miasta Kielce Pani Bożenie Szczypiór, Prezesowi PSS Społem w Kielcach Panu Grzegorzowi Pabisowi za wsparcie finansowe umożliwiające udział zawodniczek w Mistrzostwach Świata.