Znakomity występ na Mistrzostwach Europy!

19 maj

Znakomity występ na Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym w dn. 02-08.05.2022 r. w Pilznie, w Czechach, zawodników Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” w Kielcach.

 

Paweł Ośmiałowski na czeskim pomoście zdobył swój 10 medal z mistrzostw międzynarodowych. Zmagający się z kontuzją mięśnia kapturowego ubiegłoroczny mistrz Europy seniorów tym razem wywalczył na pilzneńskim pomoście trzecie miejsce z wynikiem 550 kg, zaliczając w przysiadzie 210 kg, w wyciskaniu 150 kg i 190 kg w martwym ciągu. Wyniki te uzyskał w najniższej kategorii wagowej – do 59 kg. Przed Pawłem Ośmiałowskim stoi duże wyzwanie – w ubiegłym roku zakwalifikował się do Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, The World Games, w kategorii lekkiej. Zawody odbywają się rok po Igrzyskach Olimpijskich, a walczą ze sobą najlepsi zawodnicy świata z różnych kategorii wagowych po przeliczaniu wyników uzyskanych w kilogramach na punkty. W tym roku odbędą się na początku lipca w Birmingham w USA. Ten utytułowany zawodnik będzie walczył o znalezienie się w gronie ośmiu najlepszych zawodników kategorii lekkiej.

Rewelacyjną formę pokazała Zuzanna Kula – zawodniczka nie tylko uzyskała tytuł mistrzyni Europy juniorek w kat. 52, ale ustanowiła nowy rekord Europy juniorek w wyciskaniu leżąc – fenomenalne 128 kg! Filigranowa zawodniczka próbowała również poprawić rekord Europy juniorek w przysiadzie, 195,5 kg, ale drobnym błędem technicznym sędziowie spalili to podejście. Ostatecznie Zuzanna Kula zaliczyła 190 kg w przysiadzie, 128 kg w wyciskaniu leżąc i 147,5 kg w martwym ciągu, co dało 465,5 kg – nowy rekord Polski juniorek do lat 23, wyższy od poprzedniego o prawie 20 kg! 190 kg w przysiadzie to również rekord Polski juniorek do lat 23 i seniorek w kat. 52. Wynik w wyciskaniu to 7,5 kg więcej od dotychczasowego rekordu Polski juniorek do lat 23 i seniorek. O wartości tych wyników świadczy trzecie miejsce Kuli w klasyfikacji open juniorek. Start Zuzanny Kuli w Pilznie to rozgrzewka, a zarazem dobry prognostyk, przed lipcowym startem na The World Games. Ważny o tyle, że zawodniczka wraca na pomost międzynarodowy po kontuzji pleców i dopiero pomost pozwala zweryfikować powrót do zdrowia i formy. Ta nieduża siłaczka w Birmingham powalczy o brązowy, a mamy nadzieję, że i mocniejszego koloru, medal w kategorii lekkiej.

W poczet rekordzistek Polski wpisała się również Karolina Kołata startem w Czechach. W najcięższej kategorii wagowej, +93, zawodniczka nie tylko zdobyła złoty medal w wyciskaniu leżąc, ale ustanowiony wynik, 150 kg, który jest nowym rekordem Polski juniorek do lat 23 i tylko 10 kg mniejszym od rekordu Polski seniorek. Po ciężkiej walce z martwym ciągu Karolina Kołata uzyskała 165 kg, co dało jej również złoty medal w kat. +93.

Zdecydowaną przewagę nad rywalami pokazał Mateusz Szymkiewicz, startujący w kat. 105 kg. Ubiegłoroczny mistrz świata i Europy juniorów w tej kategorii bardzo lekko zaliczył 345 kg w przysiadzie. Perturbacje na pomoście przed jego podejściem do 355 kg spowodowały, że podczas wykonywania przysiadu na tym ciężarze zawodnik doznał kontuzji pleców. Ten wysoki jak na juniora wynik, tylko 10 kg mniej od jego własnego rekordu Polski, dał mu złoty medal. Kontuzja dała się we znaki również w martwym ciągu, a mimo to zaliczone 270 kg dało Mateuszowi Szymkiewiczowi srebrny medal.

Na zwodach jak zawsze nie mogło zabraknąć trenera trójboistów Tęczy-Społem Pana Arkadiusza Znojka, który dodaje chęci i sił do walki. Trenerze dziękujemy.

Wyjazd na Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowy w Pilźnie w Czechach naszych zawodników został w dużej części sfinansowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Kielcach. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Prezydenta Bogdana Wenty.