Grad medali w Raszynie!!!!!

23 maj
Grad medali zawodników z KS „Tęczy-Społem” Kielce na Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc w Raszynie, 14 maja 2022.

Starty zawodniczek KS „Tęcza-Społem” rozpoczęła najlżejsza i najmłodsza zawodniczka mistrzostw, 14-letnia Zuzanna Znojek, zaliczając 30 kg w kat. 43 i zajmując pierwsze miejsce. Zawodniczka próbowała ustanowić rekord Polski juniorek do lat 16 na ciężarze 35,5 kg, ale mimo wyciśnięcia, sędziowie spalili to podejście. Światową klasę pokazała kolejna kielecka Zuzanna – Zuzanna Kula. Aktualna mistrzyni świata juniorek w kat. 47 w tym roku startuje w kat. 52, trzymając najwyższy poziom sportowy. Zuzanna Kula, kontynuując złotą passę, w Raszynie uzyskała w wyciskaniu wynik wyższy niż wynosi jej własny aktualny rekord Europy juniorek do lat 23 – 128,5 kg – zajmując pierwsze miejsce. Jest to również rekord Polski seniorek w kat. 52. Podobnie jak najlżejsza juniorka do lat 23, Karolina Kołata, w najcięższej kategorii wagowej +84 zajęła pierwsze miejsce ustanawiając dwa rekordy Polski juniorek do lat 23 – 156,0 i 160,5 kg. Drugi wynik jest szczególnie wartościowy, bo stanowi nowy rekord Polski seniorek.

Udanie wystartowała Wiktoria Białacka w kategorii 76 seniorek. Zawodniczka zaliczyła swój rekord życiowy 80 kg i została wicemistrzynią Polski.

Wyjątkowo wartościowe starty zawodniczek KS „Tęcza-Społem” w Kielcach znalazły odbicie w najważniejszej i najtrudniejszej klasyfikacjach Najlepszej Zawodniczki Zawodów: Zuzanna Znojek zajęła 3 miejsce w juniorkach do lat 16 (25,07 pkt.), Zuzanna Kula wygrała juniorki do lat 23 wynikiem 89,90 pkt., a drugie miejsce w tej grupie wiekowej zajęła Karolina Kołata mając 78,44 pkt. Warto odnotować fakt, że te dwie juniorki uzyskały najlepsze wyniki spośród wszystkich startujących zawodniczek.

Starty mężczyzn otworzył najlżejszy zawodnik walczący na raszyńskim pomoście, 15-letni Radosław Rogala, w kategorii 59. Zawodnik zaliczył swój rekord życiowy – 62,5 kg, zajmując pierwsze miejsce w juniorach do lat 16. Pierwsze miejsce i rekord życiowy – 102,5 kg – uzyskał drugi 15-latek z Tęczy-Społem, Patryk Przeździecki, w kategorii 93. W juniorach młodszych (do 18 lat) wystartował Jan Kołodziej w kategorii do 74 zajmując 3 miejsce wynikiem 102,5 kg. Mistrzem Polski w kategorii 66 juniorów do lat 23 został Błażej Tkacz zaliczając 112,5 kg. W tej samej kategorii wiekowej wicemistrzem został Hubert Jasiński za wyciśnięcie 170 kg w kategorii 83. W kategorii seniorów wystartował tylko jeden, ale bardzo silny, reprezentant „Tęczy-Społem”, Robert Wiejas. Po kontuzji wycisnął 255 kg w kategorii najcięższej +120, zostając wicemistrzem Polski seniorów i jednocześnie mistrzem Polski weteranów I grupy. Ten sam tytuł uzyskał Tomasz Domagała w weteranach II grupy – zawodnik wycisnął 100 kg w kat. 83.

W klasyfikacji Najlepszego Zawodnika Zawodów w juniorach do lat 16 na miejscu trzecim uplasował się Patryk Przeździecki z wynikiem 35,49 pkt., a tuż za nim Radosław Rogala mając 33,53 pkt. W pierwszych dziesiątkach tej klasyfikacji uplasowali się: na miejscu 9 juniorów do lat 18 Jan Kołodziej (40,34 pkt.), na 10 juniorów do lat 23 Hubert Jasiński (56,34 pkt.) i na miejscu 9 weteranów wszystkich grup Robert Wiejas (71,82 pkt.).

KS „Tęcza-Społem” w Kielcach wygrała klasyfikacje drużynową juniorek do lat 23 uzyskując 24 punkty, podobnie zwyciężyła w juniorach do lat 16 z taką samą ilością punktów. W juniorach do lat 23 kielczanie zajęli 4 miejsce tą samą ilością punktów i miejsc medalowych – 21 pkt., medal złoty i srebrny – co drużyny z miejsca 2 i 3. O kolejności zadecydowała suma punktów IPF-GL.

Z Mistrzostw Polski w Raszynie kwalifikacje do sierpniowych Mistrzostw Europy w Wyciskaniu Leżąc  w Budapeszcie, zdobyły: Zuzanna Kula i Karolina Kołata w juniorkach do lat 23, Wiktoria Białacka w seniorkach. Z zawodników kwalifikacje otrzymali: Radosław Rogala w juniorach do lat 18 i Hubert Jasiński w juniorach do lat 23.