Starty męskiej części drużyny KS Tęcza-Społem w Kielcach na Mistrzostwach Świata w trójboju siłowym Stambuł Turcja

5 wrz

KS Tęcza-Społem w Kielcach wystawił najwięcej reprezentantów Polski spośród polskich klubów – niemal wszystkie zakwalifikowane osoby do startu w Mistrzostwach Świata Juniorów w Trójboju Siłowym w Stambule. Było to możliwe dzięki pomocy finansowej PSS Społem w Kielcach i Wydziałowi Sportu Urzędu Miasta w Kielcach. Zuzanna Znojek (3 miejsce) i Zuzanna Kula (1 miejsce), oraz Karolina Kołata (3 miejsce), dodatkowo Zuzanna Kula została sklasyfikowana jako druga najlepsza juniorka zawodów, co jest najcenniejszym trofeum zdobytym na tych zawodach. Tradycyjnie, wszystkie kielczanki weszły w skład drugich drużyn świata – Zuzanna Znojek w juniorkach do lat 18, Zuzanna Kula i Karolina Kołata w juniorkach do lat 23.

Zdecydowanego pecha w Stambule miał lider do złotego medalu w kategorii do 105 kg, ubiegłoroczny mistrz świata juniorów, Mateusz Szymkiewicz. Na starcie, w trakcie wykonywania przysiadu na 345 kg, pękł mu kostium, co zakończyło się zrzuceniem sztangi przez głowę, upadkiem zawodnika i zdarciem skóry na karku i głowie. Zawodnik został na miejscu opatrzony przez lekarza zawodów, a stłuczone miejsce obłożone woreczkiem z lodem. Trener Arkadiusz Znojek podjął decyzję o wycofaniu zawodnika z dalszego udziału w konkursie, ze względu na możliwe komplikacje zdrowotne. Mateusz Szymkiewicz był zdecydowanym kandydatem do tytułu mistrzowskiego, a na mistrzostwach w Stambule miał poprawić rekordy Polski juniorów w przysiadach i trójboju siłowym.

Ostatni z kieleckich reprezentantów, najcięższy kielczanin startujący na Mistrzostwach Świata Juniorów w Trójboju Siłowym, Juliusz Rychwalski, udanie wystąpił w kategorii do 120 kg. W przysiadzie zaliczył 275 kg, w wyciskaniu leżąc 160 kg, w martwym ciągu 272,5 kg, co dało 707,5 kg. Wszystkie te wyniki są efektem ciężkiej pracy przez całe wakacje i stanowią rekordy życiowe tego zawodnika. Juliusz Rychwalski w debiutanckim starcie międzynarodowym zajął 7 miejsce.

Szkoleniowiec „Tęczy-Społem” w Kielcach, jednocześnie trener kadry narodowej trójboju siłowego, Arkadiusz Znojek, pełnił jeszcze jedną funkcję na tych zawodach – sędziował jako sędzia główny; zasiadał również w panelu jury tych zawodów.

Zawodniczki KS „Tęczy-Społem” w Kielcach, nie zasypiają gruszek w popiele i korzystając z wysokiej formy wypracowanej na mistrzostwa w Turcji, intensywnie trenują by, za trzy tygodnie wystartować w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc w ramach brytyjskiej edycji Arnold Sports Festival w Birmingham. W planach jest kolejne przekraczanie granic – próby poprawienia rekordów Polski, Europy i świata.