Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym

21 gru

Wyniki zawodniczek i zawodników KS „Tęcza-Społem” podczas Mistrzostw Polski w Trójboju Siłowym oraz Drużynowych Mieszanych Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Leżąc i Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w Puławach 15-17 grudnia 2023 r.

Grad rekordów Polski reprezentacji Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” w Kielcach na Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w Puławach.

W trzydniowych Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym odbywających się w Puławach wysoki poziom sportowy pokazała reprezentacja Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” w Kielcach zdobywając 7 złotych medali, 4 srebrne i 3 brązowe. Jako pierwszy rozpoczął piątkowe starty Radosław Rogala już pierwszym podejściem przysiadów poprawiając rekord Polski juniorów do lat 18 w przysiadzie w kat. do 59 kg. Po zaliczeniu 135,5 kg, kolejny rekord Polski ustanowił na ciężarze 145,5 kg. W wyciskaniu leżąc również dwukrotnie poprawiał rekordy Polski J18 – 83,0 kg i 88,0 kg, w tym również rekordy Polski z zawodów wyciskania leżąc. Nowy rekord ustanowił w trójboju siłowym – 373,5 kg. Nasz zawodnik trafił jednak na mocnego przeciwnika, również poprawiającego rekordy i zajął drugie miejsce w tej kategorii wagowej.
W kategorii do 83 kg młodzików wystartował Oskar Wiejas. Zawodnik poprawił swoje rekordy życiowe we wszystkich bojach zaliczając 120 kg w przysiadach, 80 kg w wyciskaniu leżąc, 127,5 kg w martwym ciągu, co przełożyło się na 327,5 kg w trójboju i 4 miejsce w swojej kategorii wagowej.
Wielką klasę pokazała Zuzanna Kula w kat. 57 seniorek. Medalistka ubiegłorocznych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich dochodzi do pełnej sprawności po rekonstrukcji zerwanego więzadła przedniego. Mimo czasowej niepełnosprawności zawodniczka ustanowiła nieprawdopodobny rekord Polski w wyciskaniu leżąc, 151 kg! Poprawiła stary rekord o… 38 kg, co jest ewenementem nie tylko w skali kraju, ale i Europy czy świata. W przysiadzie zaliczyła 110 kg, a w martwym ciągu wysoki wynik 160 kg. Łącznie w trójboju uzyskała 421 kg i zdobyła złoty medal w kategorii 57 kg.
Mniej szczęścia miały młodziczki, Zuzanna Znojek i Wiktoria Barańska. Aktualna mistrzyni Europy juniorek do lat, Zuzanna, podczas rozgrzewki do przysiadów złapała kontuzję i została odsunięta od startu. Wiktoria Barańska w kategorii do 63 kg po zaliczeniu 120 kg w przysiadzie, zaatakowała rekord Polski J16 w wyciskaniu leżąc – 95 kg. Jednak ten ciężar trzykrotnie został spalony i zawodniczka spaliła ten bój, a zarazem trójbój i została niesklasyfikowana.
W juniorach młodszych w kategorii do 83 kg mistrzem Polski został Mateusz Patyna z wynikami 132,5 w przysiadzie, 122,5 kg w wyciskaniu leżąc, 157,5 kg w martwym ciągu i 412,5 kg w trójboju.
Spora grupa zawodników „Tęczy-Społem” wystartowała w juniorach do lat 23.
Grupę tę zamknął mistrz świata juniorów do lat 18, Mateusz Szymkiewicz, startujący po kontuzji, a więc z o wiele słabszymi wynikami niż ciężary treningowe. Mateusz zaliczył 215 kg w przysiadzie, 150 kg w wyciskaniu leżąc, 202,5 kg w martwym ciągu i 567,5 kg w trójboju. Wynik ten dał mu tytuł mistrzowski w młodzieżowcach i 5 miejsce w klasyfikacji seniorów.
Dwóch młodzieżowców zdobyło brązowe medale – Karol Brożyna w kategorii do 93 kg i Konrad Góra w kategorii do 105 kg, zaliczając odpowiednio w przysiadzie 197,5 i 205 kg, w wyciskaniu leżąc 122,5 i 140 kg, w martwym ciągu 235 i 230 kg. Karol uzyskał w trójboju 555 kg, a Konrad 575 kg. Z sukcesem wrócił na pomost po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją mięśnia czworogłowego uda Hubert Jasiński, uzyskując 140 kg w przysiadzie, 160 kg w wyciskaniu, 210 kg w martwym ciągu i 510 kg w martwym ciągu. W kategorii do 93 kg zawodnik zajął 5 miejsce.
W kategorii do 105 kg wystartował drugi zawodnik „Tęczy-Społem”, Patryk Jarząbek uzyskując w debiutanckim starcie 185 kg w przysiadzie, 115 kg w wyciskaniu i 210 kg w ciągu oraz 510 kg w trójboju. Wyniki te dały mu 5 miejsce.
Najliczniejszą grupę zawodników „Tęczy-Społem” w Kielcach stanowili seniorzy. Siedmiu zawodników zdobyło 6 medali, w tym dwa złote. Seniorskie mistrzostwo Polski zdobyli: Piotr Burzawa w kat. 74 kg i Robert Wiejas w kat. +120 kg. Piotr Burzawa w przysiadach zaliczył 210, w wyciskaniu leżąc 142,5 kg, w martwym ciągu 235 kg, 587,5 kg w trójboju. Robert Wiejas 270 w przysiadzie, 240 kg w wyciskaniu leżąc i w martwym ciągu, po ciężkiej walce o pierwsze miejsce, 287,5 kg. Wygrał z przeciwnikiem wagą ciała uzyskując 797,5 kg. W kategorii weteranów +120 kg, którą wygrał, zawodnik ustanowił dwa rekordy Polski – 232,5 i 240 kg w wyciskaniu leżąc.
Trzy tytuły wicemistrzowskie uzyskali: Dawid Szałas w kat. 83 kg, Ilia Tabachnyj w kat. 105 kg i Juliusz Rychwalski w kat. 120. Dawid zaliczył 190 kg w przysiadzie, 130 w wyciskaniu i 230 kg w martwym ciągu, co dało 550 kg w trójboju. Ilja przegrał wagą ciała pierwsze miejsce uzyskując swoje rekordowe 770 kg w trójboju (przysiad 330 kg, wyciskanie 205 kg, ciąg 235 kg). Również rekordy życiowe zaliczył Juliusz Rychwalski – 285 kg przysiad, 185 kg wyciskanie, 302,5 kg martwy ciąg i 772,5 kg trójbój siłowy.
Brązowy medal w seniorach w kategorii 120 kg zdobył Mateusz Kumański po ciężkiej walce z Juliuszem Rychwalski kolegą klubowym. Zawodnik uzyskał 272,5 kg w przysiadzie, 225 kg w wyciskaniu leżąc, 265 kg w martwym ciągu i 762,5 kg w trójboju.

Klasyfikacja Najlepszej Zawodniczki wyłoniła dwie zawodniczki „Tęczy-Społem” w Kielcach, które stanęły na tym najbardziej prestiżowym podium – wygrała Zuzanna Kula z wynikiem 81,91 pkt., a Karolina Kołata zajęła 3 miejsce mając 79,59 pkt. Te najwyższe miejsca podkreśliło trzecie miejsce drużynowe „Tęczy-Społem” w seniorkach (24 pkt.)
W pierwszej dziesiątce Najlepszych Zawodników w seniorach uplasowali się: 6 miejsce – Ilia Tabachnyj (78,84 pkt.), 8 m, Juliusz Rychwalski (76,88 pkt.), 9 m. Robert Wiejas (74,41 pkt.), 10 m. Mateusz Kumański (74,12 pkt.).
Dopełnieniem sukcesu kieleckich zawodników były miejsca w pierwszych trójkach klasyfikacji drużynowych. W młodzikach KS „Tęcza-Społem” w Kielcach zajęła 3 miejsce (16 pkt.). W młodzieżowcach „Tęcza-Społem” była druga – 40 punktów. Za to w seniorach, „Tęcza-Społem” wygrała zdecydowanie drużynowo z dorobkiem 51 punktów, przewyższając kolejną drużynę „Wiking” Starachowice o 15 punktów.

W Puławach, 17 grudnia br. rozegrano również Drużynowe Mieszane Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Leżąc i Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. KS „Tęcza-Społem” w Kielcach, jak co roku, wzięła w nich udział w trzyosobowym, bardzo mocnym składzie. Trzon drużyny stanowiła Zuzanna Kula. Filigranowa zawodniczka ustanowiła kolejny rekord Polski w wyciskaniu leżąc – 157 kg! Ten rekord dał 102,19 punktów. W wyciskaniu klasycznym zaliczyła wynik na poziomie rekordu Polski, 90 kg, co przyniosło 82,94 pkt. Kolejny zawodnik w drużynie, Mateusz Kumański, w wyciskaniu klasycznym zaliczył bardzo dobry wynik 177,5 kg, przynosząc drużynie 75,35 pkt. Ostatnim, rozstrzygającym wojownikiem z „Tęczy-Społem” został Maciej Zastawny w wyciskaniu leżąc – wycisnął 220 kg w pierwszym podejściu, a w dwóch kolejnych atakował rekord Polski juniorów do lat 23 – 243,0 kg. Zaliczone 220 kg przyniosło 78,35 pkt. Kielecka drużyna uzyskała w sumie 338,85 punktów i zajęła drugie miejsce, mając 0,5 punktu straty do miejsca pierwszego.

W równolegle rozgrywanych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Trójboju Siłowym Klasycznym wystartowało dwóch zawodników KS „Tęcza-Społem” w Kielcach. Ubiegłoroczny mistrz Polski w trójboju siłowym z kat. 120 kg, Tomasz Kowalski, tym razem, w służbach mundurowych, zajął drugie miejsce w kat. +120 kg. Zawodnik zaliczył 230 kg w przysiadzie, 160 kg w wyciskaniu, 260 kg w martwym ciągu i 650 kg w trójboju. Andrzej Woźniewicz w kat. do 120 kg zaliczył 605 kg (215 + 150 + 240), zajmując 3 miejsce.
Jednocześnie Zarząd i zawodnicy Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” Kielce składają podziękowania Wiceprezydentowi Miasta Kielce Panu Marcinowi Chłodnickiemu oraz całemu Wydziałowi Edukacji, Kultury i Sportu Kielce za udzieloną pomoc finansową współfinansowaniu udziału w starcie naszych zawodniczek i zawodników w Mistrzostwach Polski w Puławach.