Rekordowy akcent trójboistek z „Tęczy-Społem”

22 mar

Rekordowy akcent trójboistek z „Tęczy-Społem” w Kielcach na Grand Prix Mazowsza w Wyciskaniu Leżąc i Wyciskaniu Leżąc Klasycznym, Warszawa, 02 marca 2024.  W tym roku, ze względu na zmiany w kalendarzu imprez międzynarodowych, eliminacje do Mistrzostwa Świata w Wyciskaniu Leżąc odbyły się na Grand Prix Mazowsza w Warszawie w dniu 2 marca. Kieleckie sztangistki dały popis wielkiej siły. Aktualna mistrzyni świata w wyciskaniu leżąc w kategorii 57 kg, Zuzanna Kula, zaliczyła olbrzymi wynik – przy wadze nieco ponad 56 kg, wycisnęła 163 kg. To jest ciężar przekraczający o 7,5 kg aktualny rekord świata i nowy rekord Polski seniorek. Jednocześnie uzyskała 106,31 pkt. IPF-GL, co stanowi rekord życiowy tej zawodniczki. W kategorii +84 podobny pokaz siły dała Karolina Kołata, brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Wyciskaniu Leżąc – wycisnęła 190,5 kg, co jest nie tylko rekordem Polski seniorek, ale również najwyższym ciężarem wyciśniętym w Polsce w ostatnim roku przez kobietę. Obie zawodniczki wygrały klasyfikację Najlepszej Zawodniczki w kategorii seniorek – Zuzanna Kula zajęła 1 miejsce z wynikiem 106,31 pkt., Karolina Kołata 2 miejsce z wynikiem 93,27 pkt. (życiówka tej zawodniczki). KS „Tęcza-Społem”, uzyskawszy 199,58 pkt., wygrała klasyfikację drużynową kobiet dużą przewagą, ponad 74 punktów, nad drugą drużyną zawodów Stowarzyszenia Centrum Formy z Dąbrowy Górniczej. Start w Warszawie pokazał wysoką formę obu zawodniczek przed prestiżowymi zawodami Arnold Classic UK, które mają odbyć się w Birmingham w Wielkiej Brytanii za dwa tygodnie. Jednym z celów stawianych Zuzannie Kuli jest poprawienie rekordu świata, a Karolinie Kołacie podwyższenie rekordu Polski w okolicę 200 kg.

W drugiej konkurencji Grand Prix Mazowsza, wyciskaniu leżąc klasycznym, wystartowała Wiktoria Barańska w kategorii 63 kg juniorek do lat 18. Zawodniczka zaliczyła trzy podejścia i finalnie zaliczyła 80 kg, uzyskując 68, 92 pkt. Wygrała kategorię 63 kg dużą przewagą 17,5 kg nad najmocniejszą rywalką. Ten wynik dał drugie miejsce w klasyfikacji Najlepszej Juniorki (J18 i J23).

W juniorach do 18 lat udany start miał Mateusz Patyna – w kat. 74 kg zaliczył wszystkie podejścia uzyskując 127,5 kg oraz 68,68 pkt. Wynik ten dał mu wyraźne zwycięstwo w kategorii do 74 kg oraz 6 miejsce w klasyfikacji Najlepszego Juniora (J18 i J23).
Wysokie wyniki juniorów z KS „Tęcza-Społem” w Kielcach dają nadzieję na wysokie miejsca w mających się odbyć w kwietniu na Targach-Kielce Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Leżąc i Pucharze Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym.