Medale w Hamm w Luksemburgu

12 maj

Dwójka młodzików Tęczy-Społem w Kielcach z zdobywa medale podczas trwających Mistrzostw Europy w Trójboju Siłowym w Hamm w Luksemburgu odbywających się w dn. 06-12.05.2024 r.

Znakomicie zaprezentowali się na trwających w Hamm w Luksemburgu najmłodsi reprezentanci Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” w Kielcach. Nie mająca jeszcze 16 lat, Zuzanna Znojek, otwarła starty polskiej reprezentacji mocnymi wynikami w kategorii wagowej do 47 kg. Choć w nominacjach zajmowała trzecie miejsce, to brawurowym startem, wykazując wielki chart ducha i duże opanowanie w trakcie potyczek na pomoście z rywalkami, wywalczyła tytuł mistrzowski rywalizując z zawodniczkami o 1-2 lata starszymi. Ponieważ od początku plasowała się niżej od swojej głównej rywalki, Finki Fanni Viljanen – różnica wynosiła 12,5 kg i była trudna do nadrobienia ostrożnym startem – więc kolejne podejścia musiały być podawane wysoko, co było pewnym ryzykiem. Dużym atutem Zuzanny była niższa waga ciała – dokładnie o 10 gramów! Przysiady rozpoczęła od swojego nowego rekordu życiowego 100 kg, następnie trochę ciężko wstała 107,5 kg. Ostatnie podejście, 110 kg, wykonała bardzo lekko zaliczając swój kolejny rekord życiowy. W wyciskaniu leżąc pojawiły się nie tylko rekordy życiowe, ale i rekordy Polski juniorek do lat 16 – 55 i bardzo ryzykowne 60 kg. Ten ostatni ciężar jest również rekordem Polski w wyciskaniu leżąc jako oddzielne zawody. Po dwuboju, uwzględniając zgłoszone podejścia martwego ciągu, prowadziła mocarna polska młodziczka – 265 kg; rywalka z Finlandii miała prognozowaną sumę trójboju 262,5 kg. Jednak Finka, by skuteczniej atakować, do pierwszego podejścia obniżyła się z ciężaru 112,5 kg w ciągu na 107,5 i ta suma zmalała do 257,5 kg. Obie zawodniczki zaliczyły pierwsze podejścia. Znojek do drugiego zgłosiła 100 kg, a rywalka aż 117,5 kg! Po zaliczeniu obu drugich podejść Polka miała 270 kg, a Finka 267,5 kg i musiała dołożyć 5 kg by wygrać. Tymczasem ciągi Zuzanny Znojek były na tyle mocne, że można było próbować 107,5-110 kg. Jednak wystarczało zaliczyć pewne 105 kg, by wyciągnąć Viljanen na 127,5 kg. Walka trwała do ostatniego podejścia Znojek lekko zaliczyła ten ciężar, a Viljanen nie oderwała swoich 127,5 kg. 105 kg to nowy rekord życiowy Zuzanny Znojek, podobnie jak trzy wyniki w trójboju siłowym: 265, 270 i 275 kg. Zaliczone 9 podejść na 9 możliwych pokazało, że „zbieranie” kilogramów, choć w agresywnie podawanych podejściach, jest bardzo opłacalne. Zebrani na sali odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego podczas ceremonii dekoracji. Dodatkową atrakcją były dwa złote medale za przysiad i wyciskanie leżąc oraz srebrny medal za martwy ciąg. Mocarna Zuzanna dostała również medal drużynowy – Polska zajęła drugie miejsce drużynowe w juniorkach do lat 18, do czego walnie przyczyniła się kielczanka.

17-letni Radosław Rogala również bardzo wysoko poprawił swoje wyniki eliminacyjne. Startował w kategorii 59 juniorów do lat 18. Po pierwszym podejściu przysiadów na 145 kg (tylko o 0,5 kg mniej od swojego rekordu, będącego jednocześnie rekordem Polski), zawodnik zaliczył 155 kg – nowy rekord Polski juniorów do lat 16, a w trzecim podwyższył go do 160 kg. Zaliczył tak lekko, że ekipa żałowała 165 kg, bo też by było dobrze wykonane. Zaliczając bardzo rezerwowo 90 kg w wyciskaniu leżąc już w drugim Radosław ustanowił rekord życiowy i jednocześnie rekord Polski do lat 16 – 100 kg. Trzecia próba na ciężarze 105 nie powiodła się. W martwym ciągu po lekkim podejściu na 145 kg, ciężarem 155 kg wyrównał rekord Polski Kajetana Linka, który w Luksemburgu startował w kategorii do 66 kg. Próba ustanowienia nowego rekordu na ciężarze 165 kg nie powiodła się. Radosław Rogala walcząc z silniejszym Arsenem Stefanyshynem z Ukrainy, dwukrotnie poprawiał rekord Polski juniorów do lat 16 w trójboju – 405 i 415 kg. Tytuł wicemistrza Europy okrasił złotym medalem za martwym ciąg oraz dwoma srebrnymi za przysiad i wyciskanie leżąc. Również na szyi młodego siłacza z Kielc zawisł medal drużynowy juniorów do lat 18 – polska drużyna zajęła również drugie miejsce w Europie.

W kolejnych dniach wystartują Zuzanna Kula, srebrna medalistka z Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, i Karolina Kołata, najsilniejsza w tym roku zawodniczka wyciskania leżąc. Wrażeń sportowych będzie więc bez liku – relacjonuje Arkadiusz Znojek trener Tęczy Społem, który również jest na zawodach. Obecny na zawodach członek klubu Krzysztof Rogala ogromna pomoc przy startach zawodników.

W tym miejscu należą się podziękowania Urzędowi Marszałkowskiemu Panu Piotr Kisiel Dyrektorowi Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych oraz, który wspomógł klub finansowo w starcie naszych zawodników.